Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Adwokat Wrocław - posiadanie narkotyków

#1

Witam mam pewien problem.
Wczoraj znaleziono przy mnie 5g tzw.marihuany.
Oczywiście na przesłuchaniu powiedziałem że zioło znalazłem i posiadam na własny użytek. Mam 19 lat więc odpowiadam w sądzie jako osoba pełnoletnia. Mam parę pytań:
1.Czy grożą mi jakieś poważniejsze konsekwencje(to moja pierwsza sprawa) ?
2.Czy powinienem wynająć adwokata ? 
3.Czy mogę wnosić o warunkowe umożenie postępowania z powodu znikomej społecznej szkodliwości ? (czy powinienem napisać je sam czy lepiej żeby pismo napisał adwokat)

4. Jeśli mam wynająć adwokata który adwokat we Wrocławiu jest dobry w tego typu sprawach karnych?
Odpowiedz
#2

Jak juz policji podales jedna wersje to sie jej trzymaj niezmieniaj zeznan bo tylko pogorszy ci to sprawe
Odpowiedz
#3

Kwestię odpowiedzialności karnej za posiadanie marihuany porusza art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kara przewidziana za jej posiadanie wynosi do 3 lat pozbawienia wolności. Jak również złagodzenie odpowiedzialności karnej w sytuacji mniejszej wagi, wtedy możemy liczyć na karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Wraz z nowelizacją ustawy w 2012r. dodano art. 62a ustawy który przewiduje możliwość umorzenia postępowania przed wszczęciem dochodzenia lub śledztwa, w sytuacji gdy ilość MJ była nieznaczna i przeznaczona na własny użytek, a orzeczenie kary wobec sprawcy było by niecelowe.
Odpowiedz
#4

Rozumiem, szkoda tylko że piątka nie jest uznawana za nieznaczną ilość
Odpowiedz
#5

określenie „ilość nieznaczna”. Jest to niestety kolejny „nieostry” termin, który nie został zdefiniowany przez ustawodawcę, mający istotne znaczenie dla bytu przestępstwa z art. 62 ust. 1 lub 3 ustawy, a już na pewno losów jego sprawcy.

Problemy interpretacyjne określenia „ilość nieznaczna”, sprawiają trudności w ustaleniu, kiedy mamy do czynienia z taką ilością. Czy może jest to 1 g, a może 5 g?
Odpowiedz
#6

Zawiasy, godziny do odpracowania jesli nie byles karany wczesniej i kara grzywny na przeciwdzialanie narkomanii.
Odpowiedz
#7

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii.
Art. 62 ust. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Możliwe jest orzeczenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania (uprzednia niekaralność).

Za ten czyn można orzec też karę ograniczenia wolności (prace społeczne) albo grzywnę - art. 37a kodeksu karnego.

Z praktyki mogę z pełną świadomością powiedzieć, że ilość 5 g marihuany nie będzie potraktowana jako ilość nieznaczna (odnosząc się do przytaczanego wyżej art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) - jest to ok. 10 działek narkotyku. Wypadek mniejszej wagi w rozumieniu art. 62 ust. 3 może wejść w grę, przy dobrych wiatrach.

Jeśli nie był Pan karany, tak, w tej sprawie wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne jest możliwy. Oczywiście.. przy dobrych wiatrach ;-)

Ale zanim to wszystko.. zatrzymana substancja zostanie poddana badaniu przez biegłego z zakresu identyfikacji narkotyków..
Odpowiedz
#8

Dziękuję za wyjaśnienie, miałbym tylko jedno pytanko jak działa warunkowe umorzenie postępowania?
Odpowiedz
#9

Sąd może wydać wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne. Taki wyrok oznacza, że jest Pan winny popełnienia przestępstwa, ale nie zostaje Pan skazany i ukarany, tylko postepowanie jest umorzone, a jednocześnie wyznaczony zostaje okres próby, w trakcie którego musi być Pan grzeczny ;-) Czasem nakładane są dodatkowe obowiązki. Jednak nie jest Pan osobą karaną.
Odpowiedz
#10

Może sprecyzuje pytanie Czy mogę sam napisać taki wniosek czy lepiej wybrać adwokata?
Ile mam czasu na wysłanie ? Gdzie wysłać taki wniosek?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości