Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fritz Exchange - pokrzywdzeni - pozew, pozew zbiorowy

#1

witam,

Wątek założony w celu zgromadzenia osób pokrzywadzonych przez kantor Fritz Exchange. Chciałbym przy okazji poruszyć kwestie możliwych działań obecnie czyli

zawiadomienie do prokuratury
pozwy indywidualne lub pozew zbiorowy 
Nagłośnienie sprawy w mediach

Czy jest ktoś zorientowany w tej kwestii ? Jak miało by to wyglądać i kto z nas byłby ewentualnie chętny?
Odpowiedz
#2

Z doświadczenia wiem, że: 1/ istnieje duże ryzyko oddalenia pozwu grupowego, gdyż musi być taka sama podstawa faktyczna pozwu.

W przypadku gdyby strona przeciwna dopatrzyła się różnić w podstawie faktycznej któregoś z wnoszących pozew w ramach pozwu zbiorowego wówczas oddali go w całości (czyli w stosunku do wszystkich powodów w ramach pozwu zbiorowego).

Ponadto, okoliczności przedmiotowej sprawy dla każdego z poszkodowanych muszą być identyczne, co jest czasem trudne do wykazania, gdyż wiele osób ma podobną ale inna sytuację.

2/ w pozwie grupowym nie ma możliwości przedstawienia własnych argumentów, co czasem osłabia pozycję niektórych osób występujących w ramach takiego pozwu.

3/ przede wszystkim dłuższy czas (pewien paradoks) rozpoznania sprawy wynikającej ze złożonego pozwu grupowego. Dochodzi konieczność np. przesłuchania wszystkich powodów występujących z pozwem zbiorowym. Sprawa może wydłużyć się nawet o kilka lat. Dlatego jeżeli już ktoś zdecyduje się wystąpić na drogę sądową lepiej robić to indywidualnie. Akurat przy pozwach zbiorowych wbrew jego założeniu nie działa to na zasadzie w kupie siła.

Porównanie: Zaletą pozwów grupowych jest niższa kwota opłaty sądowej, która wynosi 2%. Znowuż wadą dłuższy czas rozpoznania, który może trwać kilka lat dłużej niż w przypadku normalnego pozwu oraz wyższe ryzyko z powodu nie spełnienia przesłanek formalnych.

Jeśli chodzi o pozew indywidualny. Zaletą jest szybszy czas rozpoznania sprawy lecz wyższy koszty, gdyż opłata sądowa wynosi 5%.
Odpowiedz
#3

Czyli w tym wypadku znacznie lepiej pozwy indywidualne?
Odpowiedz
#4

Proszę pamiętać, że w przypadku otwarcia restrukturyzacji, wniesienie sprawy do Sądu niewiele pomaga.. wobec podmiotu w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie można przeprowadzać egzekucji komorniczych
Odpowiedz
#5

A kwestia wniosku o zabezpieczenie majątku - tzn. zabezp. przed wyzbyciem się majątku przez Fritz Exchange (Fritz Group) ? Czy nie należy go złożyć?
Odpowiedz
#6

Stosownie do art. 38 pr. upadłościowego, Sąd może w związku ze złożonym wnioskiem o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego ustanowić Tymczasowego Nadzorcę Sądowego. Nie jest to jego obowiązek, a jedynie uprawnienie. (inaczej jest w postępowaniu o ogłoszenie upadłości ogłoszonej z wniosku dłużnika). Z reguły jeżeli są podstawy, to powołuje się go ale to indywidualna decyzja Sądu. Tymczasowym Nadzorcą Sądowym jest doradca restrukturyzacyjny.

To właśnie do niego należy obowiązek zabezpieczenia majątku dłużnika. W takim przypadku w pierwszej kolejności wierzyciele powinni w sądzie w wydziale gospodarczym właściwym dla siedziby dłużnika zorientować się, czy został ustanowiony nadzorca sądowy i czy sporządził listę wierzytelności, na której widnieje nasze nazwisko.

Jeśli go tam nie ma wówczas należy przesłać do niego informację. Nadzorca zawiadamia wierzycieli o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Tymczasowy Nadzorca Sądowy sporządza również sprawozdanie z majątku dłużnika, co powinno zwłaszcza interesować wierzycieli.

Co do zasady wierzytelności powinni znajdować się w Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości ale do dnia dzisiejszego nie został utworzony. W kwestii zabezpieczenia majątku niezależnie od w.w czynności, swoje działania podejmuje prokuratura. Dlatego właśnie warto postarać się o status pokrzywdzonego, gdyż przynajmniej można zasięgnąć informacji co dzieje się w sprawie i jakie czynności na obecnym etapie są wykonywane.

Tutaj powiem, że jeden adwokat lub radca prawny może reprezentować wielu pokrzywdzonych. Można indywidualnie składać pozwy, jednak jak słusznie ktoś tutaj podniósł w czasie gdy otwarte jest postępowanie restrukturyzacyjne nie może być prowadzona egzekucja komornicza.

Wówczas postępowanie egzekucyjne z mocy prawa ulega zawieszeniu. Jednak uchyla się je gdy np. nie zakończy się pozytywnie postępowanie restrukturyzacyjne, co przemawia za tym aby rozważyć złożeniu pozwu. Przede wszystkim należy ustalić, czy sąd ustanowił Tymczasowego Nadzorcę Sądowego.
Odpowiedz
#7

Czy w takim przypadku, doradca restrukturyzacyjny z automatu zabezpiecza się majątek spólki, czy całej grupy, czy też majątek prywatny zarządu/włąścicieli?
Odpowiedz
#8

TNS zabezpiecza majątetek spółki w stosunku do której złożono wniosek o ogłoszenie postępowania restrukturyzacyjnego. Nie zabezpiecza majątku prywatnego lecz ten, który wchodzi do masy spółki.

Ta druga opcja bardziej leży w gestii prokuratury, o ile prokurator dostrzeże taką konieczność procesową. W gwoli wyjasnienia, tłumacze, ze TNS samodzielnie decyduje, czy jakaś czesc zabezpieczonego majatku należy do majątku spółki, czy do majątku prywatnego.

Na zabezpieczenie przysługuje zażalenie do sedziego- komisarza. TNS zabezpiecza i ustala przede wszystkim majątek spółki. Celem zabezpieczenia jest zapobieżenia sytuacji polegającej na umyslnym wyzbywaniu się przez dluznika majatku, który mógłby stanowić masę upadłościową.

Ponadto celem jest zapobieżenia egzekucji z majątku spolki potrzebnego do spełnienia celów postępowania restrukturyzacyjnego. Na tym polega zabezpieczenie majątku restrukturyzowanego. Dodam również, że dłużnik musi uzyskać zgodę TNS dotycząca majątku, a przekraczającą zwykły zarząd.
Odpowiedz
#9

Pozew zbiorowy - przyglądam się z bardzo bliska takiemu jednemu dotyczącemu mBankowi. Po 3 latach trwania dopiero dochodzi to do fazy merytorycznej, przynajmniej w zapowiedziach ....
Odpowiedz
#10

Nie rozumiem tej logiki. Lepiej,żeby do sądów trafiło tysiąc pozwów,co da zatrudnienie tusiącu prawników i sędziów,niż żeby proces zbiorowy przygotowała jedna kancelaria wybrana w drodze przetargu?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości