Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niealimentacja - akt oskarżenia

#1

Pytanie o art 209kk.
Jak wygląda sprawa, kiedy ojciec dziecka przez pewien czas nie płacił alimentów, później 4 miesiące przez komornika, a następnie bezpośrednio na konto, ale nie całą zasądzoną kwotę. Zadłużenie na obecną chwilę ok 30tys.
Chodzi mi o to czy taka sprawa będzie prowadzona, czy mogą umorzyć?
Odpowiedz
#2

Jak najbardziej samodzielnie zgłosić przestępstwo niealimentacji. Następnie w razie umorzenia postępowania odwoływać się, aż do możliwości złożenia samodzielnie przez Panie aktu oskarżenia (subsydiarnego). Jeśli jest determinacja można do tego doprowadzić; w trakcie odwoływania się od umorzenia organy ścigania mogą jednak zmienić zdanie i przystąpić do postępowania. Ale i wówczas można być oskarżycielem, ale już wtedy posiłkowym.

Można to zrobić adwokatem ale nie trzeba
Odpowiedz
#3

O co chodzi z samodzielnym aktem oskarżenia? Jak to wygląda?
Odpowiedz
#4

To dość skomplikowana procedura. Napiszę hasłami. Zawiadomienie o przestępstwie (najlepiej do prokuratury) - wszczęcie lub odmowa wszczęcia postępowania. Wszczęcie może kończyć akt oskarżenia lub umorzenie postępowania. Na umorzenie przysługuje zażalenie i prokurator uchyla postanowienie o umorzeniu (wraca to do postępowania przygotowawczego), a jak się nie przychyla przekazuje do sądu. Sąd może postanowienie o umorzeniu utrzymać w mocy (dalej już odwołać się nie da), bądź uchylić. Wraca po uchyleniu do prokuratora i tu kończy się aktem oskarżenia, albo po raz drugi umorzeniem postępowania. I to drugie umorzenie daje prawo do złożenia subsydiarnego aktu oskarżenia - musi być sporządzony przez pełnomocnika.
Odpowiedz
#5

Ja złożyłam zażalenie na odmowę prokuratora i sąd przychylił się do mojego zażalenia. Teraz znowu sprawa jest w promuraturze. I ciekawa byłam co dalej
Odpowiedz
#6

Prokurator musi przeprowadzić dodatkowe czynności - kończy aktem oskarżenia lub odmową (NIE umorzeniem) po raz drugi. Po odmowie Pani przysługuje wniesienie samodzielnego aktu oskarżenia (jest Pani jedynym wówczas oskarżycielem). Ale co ciekawe do tak rozpoczętego procesu prokurator może "wejść" jeśli by się zreflektował. I jak wspomniałam koniecznie sporządzony i podpisany przez pełnomocnika
Odpowiedz
#7

A czy pełnomocnik musi być na rozprawie czy tylko musi przygotować akt oskarzenia? Czy możecie polecić jakiegoś adwokata z Wrocławia do takiej sprawy o niealimentacje?
Odpowiedz
#8

Sporządzić i podpisać. Na sprawie już nie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości