Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów - jazda po alkoholu

#1

Dzien dobry. 15 listopada 2017 stracilem prawo jazdy za jazde pod wplywem alkoholu na 4 lata. Dostalem rowniex grzywne 7 tys zlotych. Obecnie jestem na terapii uzaleznien w osrodku monar( koncze ja za 3mce). Czy istnieje jakas mozliwosc aby jakos zmniejszyc ten zakaz prowadzenia pojazdow, tak zebym nie musial czekac 3 lat jeszcze? Dodam ze praca kierowcy to byl moj jedyny dochod od ostatnich kilku lat. Pozdrawiam
Odpowiedz
#2

To ze byl Pana jedyny dochod nikogo nie bedzie interesowac mam znajomego ktory byl w takiej samej dytuacji i nic nie dalo sie zrobic. Dopiero po polowie kary moze sie Pan starac o blokade alkocholowa
Odpowiedz
#3

O zmianę sposobu wykonywania kary, czyli jazdę samochodem wyposażonym w alkoblokadę, można ubiegać się po połowie okresu, na jaki został orzeczony zakaz. W Twoim przypadku więc po 2 latach. Pod warunkiem, że samo odbywanie kary jest bez zarzutu, czyli nie złapano Cię w ogóle na prowadzeniu pojazdu.
Odpowiedz
#4

Utrata prawa jazdy za stan nietrzeźwości – obok orzeczonej kary sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata (art. 42 § 1 i 2 Kodeksu karnego)
Zgodnie z art. 182a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów – przez okres co najmniej 10 lat, sąd może zezwolić na dalsze wykonywanie tego środka w zmienionej wersji, tj. w postaci zakazu prowadzenia jedynie pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Sąd oceni, czy postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, a także zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie przez niego pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Aby uzyskać taką zgodę, należy wystąpić z wnioskiem do sądu, który wydał wyrok w sprawie. W toku postępowania sąd dokona oceny, czy zachodzą przesłanki niezbędne do uwzględnienia wniosku.
W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku, sąd orzeka o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową spełniającą odpowiednie normy, wymagania funkcjonalne i wymogi techniczne.

WAŻNE:

Prowadząc pojazd wyposażony w blokadę alkoholową w okresie wykonywania środka karnego, należy pamiętać o konieczności posiadania przy sobie zaświadczenia o przeprowadzanym badaniu technicznym z wynikiem pozytywnym w zakresie wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową oraz dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej, wystawionego przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości