Jak wybrać dobrą kancelarię prawną?

W życiu każdego z nas mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy będziemy potrzebować profesjonalnej pomocy prawnej. Jeszcze do niedawna wybór prawnika był nie lada wyzwaniem. Obecnie natomiast wiele osób zdaje się na opinie wystawione przez rodzinę, znajomych, w ten sposób znajdując odpowiednią kancelarię. Na co zwrócić uwagę, poszukując dobrego adwokata oraz od czego jest uzależniona cena jego usług? Zapraszamy do lektury.

Na początku – sprecyzuj swoje potrzeby!

Stając przed wyborem kancelarii prawnej, na samym początku warto dokładnie określić swoje oczekiwania. Do czego jest nam potrzebny najlepszy adwokat? Sprawą, którą chcemy mu powierzyć, jest rozwód, alimenty, podział majątku, a może dotyczy kwestii powiązanych z nieruchomością lub koncesją? Poszukujemy specjalisty w jednej dziedzinie, a może chcemy nawiązać współpracę z osobą, która będzie umiała nam pomóc w każdej sytuacji? Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy prawnik jest nam potrzeby jednorazowo, czy zamierzamy korzystać z jego usług na stałe. Jeśli to drugie, wówczas dużą rolę odgrywa również lokalizacja. Mieszkając np. w Gliwicach, warto znaleźć adwokata z okolicy – w celu łatwiejszej komunikacji czy częstszego przeprowadzania spotkań. Analogicznie wygląda to w dowolnym miejscu w kraju.

Czym powinna wyróżniać się profesjonalna kancelaria?

Istotnym czynnikiem, którym należy kierować się przy wyborze kancelarii, są też relacje pomiędzy prawnikami a klientami. Podstawą powinien tu być wzajemny szacunek, ale ważne są także takie cechy jak cierpliwość w wyjaśnianiu zawiłych przepisów, łatwość komunikacji oraz kultura osobista.

Rzetelna kancelaria prawna musi przede wszystkim odznaczać się wiarygodnością świadczonych usług oraz gronem wykwalifikowanych specjalistów mogących się pochwalić dyplomem wyższej uczelni. Jest to zasada, której należy trzymać się zawsze – bez względu na to, czy szukamy pomocy prawnej w Gliwicach, Warszawie, czy w jakimkolwiek innym mieście.

Zanim zdecydujemy się na podjęcie współpracy z daną kancelarią, warto też zwrócić uwagę, czy adwokat oferuje jedynie przedstawienie przepisów prawnych co do danej sytuacji, czy rzeczywiście pomaga w rozwiązaniu zaistniałego problemu. Jeśli pomimo poszukiwań nie udało nam się znaleźć zaufanej firmy, wówczas być może warto przeprowadzić ponowne rozeznanie wśród rodziny lub znajomych, pytając o opinie dotyczące poszczególnych adwokatów.

Od czego zależy cena usług prawnych?

To, jak wyliczy swoje usługi dobry prawnik, w dużej mierze powiązane jest z tym, jakie doświadczenie oraz renomę ma kancelaria. W wielu sprawach jednak nie warto ograniczać swoich poszukiwań wyłącznie budżetem, jakim dysponujemy. Wbrew powszechnie panującym przekonaniom, o wiele korzystniej jest zdecydować się na współpracę z doświadczonym, droższym adwokatem, który będzie specjalizował się w interesujących nas dziedzinach, niż przekazać swoje interesy osobie, która być może dopiero rozpoczyna swoją działalność na rynku i poszukuje klientów, dzięki którym nabierze doświadczenia.

 

Więcej informacji znajdziesz w toczących się dyskusjach na forum

Dodaj opinie o tym adwokacie

Bądź pierwszy!

avatar