Adwokat prawo spadkowe Wrocław – Jak wybrać adwokata do sprawy spadkowej?

Jak wybrać adwokata do sprawy spadkowej

Bywa, że sprawy spadkowe, a więc postępowanie dotyczące stwierdzenia nabycia spadku czy podział majątku spadkowego, trwają nawet kilka lat. Może ktoś zadać pytanie, ale dlaczego tak długo? Tam się przecież nic nie może wydarzyć.

Otóż, jeżeli prawa do spadku rości sobie wiele osób i to na podstawie różnych testamentów, a dodatkowo na majątek spadkowy składają się np. przedmioty kolekcjonerskie lub antyki, to takie postępowania mogą trwać wręcz rekordową długość.

Ponadto, im więcej w sprawie wątków i spornych okoliczności, tym sprawa staje się bardziej skomplikowana i wymaga wyższych umiejętności procesowych. W takim przypadku zwykle konieczne jest więc skorzystanie z pomocy adwokata, jak jednak wybrać najlepszego pełnomocnika?

Jeżeli nie wiemy od czego rozpocząć poszukiwania adwokata, któremu chcemy zlecić prowadzenie sprawy spadkowej, najprościej jest zrobić przegląd kancelarii zajmujących się tego typu sprawami w internecie.

Obecnie praktycznie każda kancelaria posiada stronę internetową z której dowiedzieć się można w świadczeniu jakich usług kancelaria się specjalizuje, szukając więc pełnomocnika do postępowania spadkowego, zwrócić uwagę należy by profil kancelarii był zgodny z postępowaniem do którego chcemy go zaangażować.

Dlaczego jednak tak ważne jest by sprawę zlecić pełnomocnikowi, który tego typu sprawy prowadził skoro jeżeli jest adwokatem to siłą rzeczy musimy znać się na wszystkich przepisach? Otóż, nie ma prawnika, który w takim samym stopniu i z równą biegłością będzie poruszać się we wszystkich dziedzinach prawa, gdyż jest to po prostu fizycznie niemożliwe, dlatego praktycznie każdy prawnik posiada swoją specjalizację czyli obszar prawa w którym czuje się najlepiej i z którego posiada największą wiedzę.

Pamiętać bowiem należy, że prawo to nie tylko przepisy zawarte w ustawach, lecz również orzecznictwo, interpretacje i praktyka. Podczas postępowań wykorzystuje się wiedzę ze wszystkich tych obszarów, dlatego bardzo istotne jest by nasz pełnomocnik posiadał doświadczenie w prowadzeniu takich spraw jak nasza.

Gdy już uda się znaleźć adwokata, który zajmuje się sprawami spadkowymi, warto zainteresować się jakie ta osoba ma opinie i jak jej praca oceniana jest przez byłych, bądź obecnych klientów. Takie informacje najprościej odnaleźć można na różnego rodzaju forach internetowych i portalach dotyczących porad prawnych, a jeżeli w taki sposób nie uda się uzyskać informacji, zawsze samemu można zadać pytanie na temat konkretnego adwokata.

W przypadku małych miejscowości sprawdzić się może również tzw. poczta pantoflowa, a więc należy popytać wśród rodziny, przyjaciół bądź znajomych czy znają danego adwokata, czy korzystali z jego usług, jak oceniają dotychczasową z nim współpracę, jaką opinią cieszy się ten pełnomocnik bądź czy ewentualnie mogą polecić kogoś innego, informacje uzyskane w ten sposób bywają bardzo przydatne.

Oczywiście opinia innych na temat konkretnego adwokata to tylko subiektywne odczucie danej osoby, może więc być pomocna, ponieważ pozwoli ci ustalić czego możesz się spodziewać, jednakże najistotniejsze jest jakie na tobie wrażenie zrobi adwokat, któremu zamierzasz zlecić prowadzenie sprawy.

Decyzję o tym czy nawiązać współpracę z danym pełnomocnikiem podjąć powinieneś dopiero po spotkaniu i osobistym poznaniu adwokata, ponieważ coś co dla innych może stanowić wadę, dla ciebie może być cechą, której właśnie oczekujesz od swojego pełnomocnika.

Istotne również jest byś czuł się dobrze w towarzystwie osoby, która będzie reprezentować twoje interesy, żebyś nie był skrępowany i potrafił szczerze z nią rozmawiać, gdyż tylko wówczas uda stworzyć się relację, która pozwoli wam ze sobą współpracować i zapewni ci należytą reprezentację.

Wybierając adwokata powinieneś więc zwrócić uwagę na dwie rzeczy, a mianowicie na jego doświadczenie i wiedzę z zakresu sprawy, którą zamierzasz mu zlecić, jak również na jakość kontaktu, który z danym adwokatem nawiązałeś.

Musisz bowiem pamiętać, że ze swoim adwokatem musisz być całkowicie szczerym, gdyż tylko wówczas pełnomocnik będzie w stanie należycie reprezentować twoje interesy, jeśli więc adwokat nie wzbudził twojego zaufania, lub co gorsza, boisz się mu powiedzieć całej prawdy, to taka współpraca będzie bardzo ciężko przebiegać i jej konsekwencją może być wydanie przez sąd niekorzystnego dla ciebie orzeczenia.

Decyzja o wyborze pełnomocnika powinna więc być dobrze przemyślana, a jeśli masz jakieś szczególne oczekiwania względem swojego przyszłego pełnomocnika, warto je już na początku zakomunikować by ustalić warunki współpracy.

Dodaj opinie o tym adwokacie

avatar