Czym charakteryzuje się dobra kancelaria (prawnik) do spraw kredytów we frankach?

dobra kancelaria do spraw kredytów we frankach

Obecnie frankowicze w sądzie są praktycznie nie do zatrzymania, a korzystne dla kredytobiorców wyroki wydają zarówno sądy pierwszej instancji, jak i sądy rozpoznające sprawy na skutek wniesionych środków odwoławczych, które zmieniają niekorzystne dla frankowiczów wyroki wydane na wcześniejszym etapie postępowania.

Powyższe jest w dużej mierze zasługą wyroku Trybunału Sprawiedliwości, który wydany został na początku października 2019 r., a który wiele wątpliwości z zakresu spraw frankowych rozwiał, jednak fakt, że sądy są przychylne posiadaczom kredytów we frankach nie oznacza, że proces z bankiem sam się wygra.

Sprawy z zakresu kredytów we frankach szwajcarskich to jednak nadal jedne z najbardziej skomplikowanych spraw, które obok rozległej wiedzy prawnej i znajomości orzecznictwa sądowego, wymagają również znajomości funkcjonowania rynku finansowego i praktyki banków w tym zakresie.

Posiadanie powyższych cech przez twojego pełnomocnika jest również istotne z tego powodu, że pełnomocnicy banków wcale nie zamierzają łatwo odpuścić i szukają coraz to nowych rozwiązań, które zapewnią bankom uzyskanie korzystnych wyroków, dlatego jeśli szukasz kancelarii do prowadzenia twojej sprawy frankowej, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które świadczyć będą o tym, że właśnie ta konkretna kancelaria to dobry wybór.

kredyty frankowe kancelaria

Wybieraj tylko kancelarie adwokackie oraz radców prawnych

Na rynku jest wiele podmiotów, które oferują swoją pomoc frankowiczom. Na Facebooku codziennie pojawia się setki reklam firm, które podają się za specjalistów od spraw frankowych. Musisz jednak wiedzieć, że poszukiwania dobrej kancelarii frankowej mogą być owocne jedynie wtedy gdy będziesz wybierać jedynie wśród kancelarii adwokackich lub radców prawnych. Poszukiwania tylko wśród takich podmiotów sprawią, że unikniesz bardzo wielu kłopotów jakie możesz mieć, gdy zlecisz obsługę prawną spółce z o.o. lub s.a

Do obsługi frankowiczów pojawiło się wiele podmiotów prowadzonych przez osoby bez wykształcenia prawniczego, które podają się specjalistów od spraw frankowych. Firmy te aby ograniczyć swoją odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy, często wybierają formę prowadzenia działalności jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Specjalizacja to podstawa

Szukając kancelarii do prowadzenia twojej sprawy frankowej przede wszystkim musisz zwrócić uwagę by wybrać kancelarię, która w prowadzeniu postępowań przeciwko bankom się specjalizuje od dłuższego czasu (najlepiej 2015 r. lub cześniej), doskonale się bowiem sprawdza tutaj przysłowie, że jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

Postępowania z zakresu kredytów we frankach szwajcarskich są sprawami bardzo specyficznymi i specjalistycznymi, a przez to również niezwykle wymagającymi, z całą więc pewnością nie możesz powierzyć prowadzenia swojej sprawy frankowej kancelarii, która wręcz okazjonalnie zajmuje się procesami z bankiem, gdyż twoje interesy nie będą dobrze przez taką kancelarię zabezpieczone.

Wysyp kancelarii frankowych po wyroku TSUE

Paradoksalnie, korzystne w ostatnim czasie orzecznictwo sądów w sprawach frankowych, również niesie dla ciebie ryzyko, że dokonasz niewłaściwego wyboru, a to dlatego, że wiele kancelarii postanowiło rozszerzyć oferowane przez siebie usługi na sprawy dotyczące kredytów frankowych, upatrując w nich sposobu na szybki zarobek.

Przez takie kancelarie sprawy frankowe traktowane są więc szablonowo, gdyż liczy się ilość, a nie jakość, a takie podejście może dla kredytobiorcy bardzo źle się skończyć, bo choć sprawy z zakresu kredytów we frankach z reguły opierają się na podobnych założeniach, to jednak nie można pominąć indywidualnego aspektu każdej sprawy. Kancelaria, która zna specyfikę spraw frankowych, będzie wiedziała na jakie kwestie należy zwrócić uwagę i zaproponuje ci rozwiązanie, które zostanie dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb i okoliczności twojej sprawy frankowej. Najlepiej więc nawiązać współpracę z taką kancelarią, która posiada zespół specjalistów zajmujących się prowadzeniem tylko spraw frankowych składający się z adwokatów i radców prawnych z dużym doświadczeniem.

wskazówki nt. kancelarii frankowych

Potrzebny nie tylko prawnik

Jeśli już mowa o zespole specjalistów, którzy będą pomagać ci byś uporał się z uciążliwym kredytem we frankach, wiedz, że niezbędny może okazać się nie tylko prawnik. Jak zostało na początku wskazane, sprawy z tytułu frankowych umów kredytowych skomplikowane są z tego powodu, że dotykają różnych dziedzin i obszarów, dlatego wymagają również bardzo dobrej znajomości funkcjonowania rynku finansowego, mechanizmów działania banków oraz praktycznych umiejętności matematycznych.

Kompleksowe przeanalizowanie twojej umowy kredytowej i sformułowanie roszczeń na jej podstawie, wymaga współdziałania osób, które tak szeroką i różną wiedzę posiadają, dlatego dobra kancelaria do spraw frankowych powinna posiadać  kadrę wyspecjalizowaną w poszczególnych dziedzinach, bądź powinna przynajmniej ściśle z takimi specjalistami współpracować, gdyż tylko wtedy jest w stanie ci zapewnić kompleksową pomoc. Najlepsze kancelarie frankowe współpracują z biegłymi, którzy dokonują stosownych obliczeń. Stworzenie takiego wyliczenia wiąże się z dodatkową opłatą w kwocie 500-700zł

Prawnik będzie bowiem wiedział w oparciu o jakie przepisy sformułować przysługujące ci roszczenie, jednak może mieć już trudności w określeniu wartości przedmiotu sporu, czyli kwoty której będziesz dochodzić od banku w postępowaniu sądowym, dlatego bardzo istotna w przypadku spraw frankowych jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin.

Praktyczne doświadczenie na sali rozpraw

Ze specjalizacją i kwalifikacjami nieodzownie wiąże się doświadczenie, jest to więc kolejna rzecz na którą powinieneś zwrócić uwagę wybierając kancelarię do swojej sprawy frankowej. Szczególna specyfika spraw frankowych oraz pomysłowość pełnomocników banków, powoduje, że sprawę swojego kredytu frankowego powinieneś powierzyć tylko takiej kancelarii, która posiada doświadczenie w procesach z bankami, bo tylko wtedy zyskasz pewność, że twój pełnomocnik dobrze poradzi sobie w takim procesie.

Postępowania dotyczące kredytów frankowych dotykają wielu kwestii prawnych, tylko więc osoba z doświadczeniem w tym zakresie będzie wiedziała jak poradzić sobie z argumentami wysuwanymi przez pełnomocników banku. Musisz sobie również zdawać sprawę z tego, że banki nie oszczędzają na prawnikach i innych specjalistach i praktycznie w każdym procesie próbują przeforsować inne, lecz korzystne dla banku rozwiązania, dlatego też twój pełnomocnik musi posiadać doświadczenie w takich potyczkach, gdyż w przeciwnym wypadku sąd może uznać stanowisko banku za zasadne.

Szybka i dobra komunikacja z kancelarią

Poza wskazanymi powyżej aspektami czysto technicznymi na które musisz zwrócić uwagę wybierając kancelarię by zapewnić sobie sukces w procesie, równie istotne jest by komunikacja z twoim prawnikiem nie sprawiała ci trudności i by wasza współpraca odbywała się na jasnych i satysfakcjonujących cię zasadach.

Oczywiście nikt nie twierdzi, że musisz zaprzyjaźnić się ze swoim pełnomocnikiem, jednak mając na uwadze fakt, że proces z bankiem może trwać nawet kilka lat, twoje relacje z prawnikiem nie mogą opierać się na przymusie czy niechęci, a tym bardziej na braku zaufania. Prawnik będzie mógł właściwie reprezentować twoje interesy w sądzie tylko wówczas, gdy niczego nie będziesz przed nim ukrywać, jeśli więc czujesz, że z danym prawnikiem nie nawiązałeś porozumienia i w pełni mu nie ufasz, zastanów się czy to dobry pomysł, by taka osoba reprezentowała cię w sądzie.

Na początku współpracy z kancelarią warto również ustalić jasne zasady komunikacji, jeśli bowiem zależy ci, by prawnik systematycznie informował cię o postępie w sprawie lub by udostępniał ci całą korespondencję otrzymaną z sądu i od banku, powiedz mu o tym już na samym początku, gdyż pozwoli to uniknąć nieporozumień i niejasnych sytuacji.

Dostosowanie oferty do potrzeb klienta

Dobra kancelaria do prowadzenia sprawy frankowej to również taka, która nie potraktuje twojej sprawy standardowo, lecz postara się zaproponować ci takie rozwiązanie, które najbardziej będzie odpowiadało twoim potrzebom i będzie dla ciebie najlepsze.

W sprawach przeciwko bankom posiadacz kredytu we frankach w sądzie dochodzić może unieważnienia zawartej umowy kredytowej lub jej odfrankowienia, i choć innego pola manewru nie ma, to dobra kancelaria, po analizie zawartej przez ciebie umowy oraz z uwzględnieniem wszystkich indywidualnych okoliczności twojej sprawy, powinna zaproponować ci wystąpienie z takim roszczenie, które będzie miało wyższe szanse powodzenia i o wszelkich ewentualnych trudnościach w procesie powinna cię poinformować, jeżeli oczywiście takie ryzyko uda się zidentyfikować.

Dobra kancelaria podejdzie więc do twojej sprawy indywidualnie, i z uwzględnieniem tego, że np. nie dla każdego kredytobiorcy korzystne jest unieważnienie zawartej umowy, dlatego kancelaria powinna szanować twój wybór.

Kancelarie frankowe – ceny

Niektórzy kredytobiorcy nie decydują się na skorzystanie z pomocy profesjonalisty w procesie z bankiem, z uwagi na wysokie koszty zaangażowania kancelarii, prawda jest jednak taka, że w przypadku przegranej kredytobiorca straci znacznie więcej niż wyniosłoby go honorarium prawnika, z całą pewnością nie warto więc ryzykować.

Podkreślić również należy, że wbrew powszechnym opiniom, prawnicy to nie tylko osoby zupełnie pozbawione skrupułów, którym zależy jedynie na pieniądzach, a dobre kancelarie charakteryzuje obecnie również to, że płatność swojego wynagrodzenia dostosowują do możliwości i potrzeb kredytobiorcy.

Wiele kancelarii dopuszcza więc płatność wynagrodzenia w ratach, lub po zakończeniu określonego etapu postępowania. Zdarza się równie, że na początku prowadzenia sprawy kredytobiorca, uiszcza jedynie niewielką kwotę, natomiast pozostała część wynagrodzenia prawnika płatna jest już po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego.

Rozwiązań w tym zakresie jest więc wiele i wszystko zależy od ustaleń poczynionych pomiędzy kredytobiorcą i prawnikiem w tym zakresie, jeśli więc twoja sytuacja wymaga zastosowania indywidualnych rozwiązań, nie wahaj się o tym porozmawiać przed nawiązaniem współpracy z prawnikiem.

Termin płatności honorarium to jednak tylko jeden aspekt, gdyż zdecydowanie bardziej kredytobiorców interesuje to ile będą musieli zapłacić, by specjalista zajął się ich sprawą. Wynagrodzenia kancelarii z zakresu spraw frankowych kształtują się na różnym poziomie, trudno tutaj nawet wskazać jakiś konkretny przedział cenowy, gdyż wynagrodzenie zależy od bardzo wielu aspektów, jak chociażby od stopnia skomplikowania sprawy, czy odległości pomiędzy siedzibą kancelarii, a sądem właściwym do rozpoznania sprawy, zwykle jednak każda kancelaria dopuszcza pewne negocjacje cenowe.

Jeśli natomiast uda ci się znaleźć kancelarię, której wynagrodzenie będzie znacznie niższe niż wynagrodzenie innych kancelarii za świadczenie tych samych usług, to powinieneś uważać, bo najtaniej nie znaczy najlepiej, i możliwe, że taka kancelaria nie jest skuteczna i każdą sprawę prowadzi według wypracowanego schematu.

Musisz również zdawać sobie sprawę z tego, że specjalistyczna wiedza ma swoją cenę, wynagrodzenie prawnika powinno więc być adekwatne do posiadanych przez niego kwalifikacji i świadczonych przez niego usług.

Gwarancje w kancelariach frankowych

Na rynku pojawiają się coraz to nowe firmy działające jako spółki z o.o. Niektóre z tych podmiotów oferują nowym klientom różnego typu gwarancje. Zdarza się, że praktycznie gwarantują wygraną wielokrotnie podkreślając dobrą linię orzeczniczą w sprawach frankowych. Niektóre firmy oferujące pomoc frankowiczom idą nawet dalej. Pojawiają się gwarancje zwrotu kosztów strony przeciwnej lub gwarancje zwrotu kosztów procesu. Są to działania na, które żadna kancelaria znająca dobrze specyfikę prowadzenia spraw sądowych nie może sobie pozwolić, gdyż wie że wygrana w sądzie nie zawsze zależy tylko od należytej staranności działań prawnika. Przeważnie tego typu oferty kierowane są do frankowiczów przez firmy, które nie mogą pochwalić się wygranymi z bankami i szukającymi dowolnych metod na pozyskanie klienta. Warto także zwrócić uwagę, że najczęściej takie oferty kierowane są przez sp. z o.o., które posiadają kapitał zakładowy 5000zł a co za tym idzie tylko do tej kwoty odpowiadają swoim majątkiem.

Co powinna zawierać umowa z kancelarią frankową

Ustalone z kancelarią warunki współpracy, jak wysokość oraz wymagalność wynagrodzenia prawnika, powinny znaleźć odzwierciedlenie w umowie jaka zostanie zawarta pomiędzy tobą, a twoim prawnikiem. Profesjonalne kancelarie same nalegają na podpisanie umowy i dbają o to by taka umowa w pełni oddawała poczynione ustalenia, problem z zawarciem umów mają natomiast np. kancelarie odszkodowawcze, które na prowadzeniu spraw frankowych nie do końca się znają.

W umowach tych zwykle znaleźć bowiem można bardzo niejasne zapisy, które mogą wygenerować po stronie kredytobiorcy dodatkowe koszty, jeśli więc kancelaria z którą chcesz nawiązać współpracę ma problem z podpisaniem umowy na uzgodnionych warunkach i próbuje „przemycić” do umowy dodatkowe i niekorzystne dla ciebie zapisy, z całą pewnością powinieneś nabrać podejrzeń.

Kancelarie, które rzeczywiście starają się pomóc posiadaczom kredytów we frankach, bardzo często poza prowadzeniem spraw sądowych, zajmują się także inną działalnością, dzięki której pomagają frankowiczom, jak również w ten sposób poszerzają swoją wiedzę.

Podjęcie współpracy z kancelarią udzielającą się na wielu płaszczyznach spraw frankowych to gwarancja, że twoja sprawa będzie prowadzona przez specjalistów na najwyższym poziomie, dla których procesy z bankami nie stanowią jedynie źródła dochodu i z całą pewnością będzie to dobry wybór, warto się więc zainteresować czy również wybrana przez ciebie kancelaria rozwija się z zakresu spraw frankowych nie tylko w sądzie.

Przejrzyste informacje w Internecie

Wreszcie, o tym czy dana kancelaria jest dobra do prowadzenia spraw frankowych świadczy jej strona internetowa, a właściwie treści na niej zamieszczone. Trudno sobie wyobrazić by prężnie działające kancelarie nie funkcjonowały w internecie i nie posiadały własnych stron, dlatego zawsze warto zapoznać się z informacjami tam umieszczonymi, zwłaszcza, że strona profesjonalnej kancelarii nie powinna się ograniczać jedynie do wskazania, że zajmuje się ona prowadzeniem spraw frankowych, lecz dodatkowo kredytobiorca powinien mieć możliwość dowiedzenia się czegoś na temat kredytów frankowych oraz kroków jakie może podjąć. Czytając informacje zamieszczone na takiej stronie, kredytobiorca będzie mógł ocenić czy dana kancelaria rzeczywiście zna się na prowadzeniu spraw frankowych i czy to właśnie jej chce powierzyć prowadzenie swojej sprawy przeciwko bankowi.

Wybór odpowiedniej kancelarii do procesu z bankiem nie jest łatwym zadaniem, gdyż chwila nieuwagi może spowodować, że twoja sprawa będzie prowadzona przez podmiot, który nie ma o takich sprawach żadnego pojęcia. Na znalezienie właściwej kancelarii powinieneś więc poświęcić nieco czasu i powinieneś się w tę czynność zaangażować, gdyż stawka jest bardzo wysoka, a popełnione w procesie błędy mogą przekreślić szanse na wygraną. Twojej czujności nie powinien również uśpić fakt, że skoro większość spraw frankowych kończy się pozytywnie dla kredytobiorców, to i w twoim przypadku tak się stanie niejako automatycznie, musisz bowiem wiedzieć, że szczęśliwy finał mają głównie te sprawy, które są prawidłowo prowadzone przez profesjonalistów.

 

Dodaj opinie o tym adwokacie

avatar