Czym się różni adwokat od radcy prawnego?

Prawnik, adwokat czy radca prawny? Jest jakaś różnica, a jeśli tak, to kogo wybrać do prowadzenia sprawy sądowej? To bardzo częste pytania, które pojawiają się, gdy stoimy na progu procesu sądowego, dlatego dziś podpowiemy kogo wybrać i komu zlecić prowadzenie sprawy sądowej by szybko i bez niepotrzebnego stresu, uzyskać korzystny wyrok.

Mianem „prawnika” określa się wszystkie osoby, które ukończyły studia na kierunku prawo i uzyskały tytuł magistra prawa, natomiast „adwokat” i „radca prawny” to tytuły zawodowe, które każdy prawnik może zdobyć poprzez zdanie zawodowego egzaminu państwowego. Każdy adwokat i radca prawny są więc prawnikami, jednak nie każdy prawnik jest adwokatem lub radcą prawnym. Posiadanie tytułu zawodowego adwokata lub radcy prawnego jest więc pewnego rodzaju potwierdzeniem kompetencji tych osób i gwarantuje świadczenie usług przez te osoby na wysokim poziomie i z poszanowaniem zasad, które prawnika bez tytułu nie dotyczą. Ponadto, w sądzie reprezentować może cię tylko adwokat lub radca prawny, dlatego, gdy szukasz pełnomocnika do prowadzenia sprawy sądowej, zwróć uwagę by był to profesjonalny pełnomocnik, jak adwokat lub radca prawny.

Kolejną kwestią na jaką musisz zwrócić uwagę szukając prawnika do swojej sprawy sądowej, to to czy dana osoba zajmuje się prowadzeniem takich spraw jak twoja. Jeśli więc, jesteś zainteresowany pozwaniem banku w związku z zawartą umową o kredyt we frankach szwajcarskich, musisz nie tylko znaleźć adwokata lub radcę prawnego, lecz twój pełnomocnik musi posiadać doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Osoba, która posiada tytuł adwokata lub radcy prawnego jest z reguły kompetentna do prowadzenia spraw frankowych, jednak nie jest tajemnicą, że nie ma prawnika, który na każdej dziedzinie prawa znałby się w równym stopniu i by w każdej sprawie zapewnił ci obsługę na najwyższym poziomie, dlatego bardzo istotne jest, byś swoją sprawę frankową powierzył osobie, która specjalizuje się w tego rodzaju postępowaniach. Adwokat/radca prawny zajmujący się na co dzień procesami z bankami i analizą frankowych umów kredytowych, nie tylko szybciej i trafniej oceni zasadność twoich roszczeń, lecz również wskaże, gdzie ewentualnie ponosisz ryzyko, jakie argumenty może podnieść bank oraz jakie są stanowiska sądów odnośnie kredytów we frankach.

Korzystne w ostatnim czasie orzecznictwo sądów dotyczące frankowych umów kredytowych spowodowało, że na rynku pojawiło się wiele kancelarii, które właśnie w sprawach frankowych się specjalizują. Dlatego by znaleźć prawnika, który na pewno zna się na tego typu postępowaniach, bo jednak to są nadal trudne i długie procesy wymagające wiedzy i doświadczenia nie tylko z zakresu prawa, musisz swojego potencjalnego pełnomocnika sprawdzić. Najprościej możesz to zrobić zapoznając się z ofertą danego prawnika zamieszczoną na jego stronie internetowej, a następnie powinieneś uzyskane informacje potwierdzić w osobistej rozmowie. Nie bój się więc zapytać prawnika jak długo sprawami frankowymi się zajmuje, jakie ma doświadczenie w tym zakresie, a więc ile spraw prowadził, ile obecnie prowadzi i jakie orzeczenia zostały wydane w postępowaniach już zakończonych. Powinieneś również zapytać jak taki proces będzie przebiegać, czego możesz się spodziewać oraz wystąpienie z jakim roszczeniem będzie dla ciebie najkorzystniejsze. Prawnik, który zajmuje się sprawami frankowymi i jest specjalistą z ich zakresu, nie będzie mieć trudności z udzieleniem odpowiedzi na te pytania, a ty w ten sposób upewnisz się, że zlecasz prowadzenie swojego postępowania prawdziwemu profesjonaliście.

Znalezienie prawdziwego specjalisty do twojej sprawy może więc być nieco czasochłonne i wymagające, pamiętaj jednak, że stawka jest bardzo wysoka, a popełnionych w procesie błędów zwykle nie da się naprawić. Dlatego tak bardzo istotne jest, by twoją sprawę prowadziła osoba, która zna się na prowadzeniu takich konkretnych spraw jak twoja, gdyż tylko w ten sposób możesz wygrać proces.