Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Adwokat sprawa o odszkodowanie na niesłuszne pomówienia

#1

Rok temu zostałem oskarżony o gwałt i molestowanie pasierbicy. Sprawę umorzono nie z braku dowodów tylko kłamstw i pomówień pod moim adresem. Nadmieniam że pasierbice potraktowałem jak ojciec córke. Ratując ją potraktowano mnie z góry i stwierdzili że mogłem ten czyn popełnić. Byłem niewinny cały czas ale dopiero po zbadaniu sprawy uznano że pasierbica została zmanipulowana. I teraz mam pytanie. Czy ja teraz po takich przeżyciach i z takim obciążeniem psychicznym- próba samobójcza moge żądać zadość uczynienia - przeprosin czy też odszkodowania. Leczyłem się w zakładzie psychiatryczny . Poszukuję adwokata który pomoże mi w takiej sprawie możecie kogoś polecić?
Odpowiedz
#2

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w sytuacji, gdy Pan oraz Pana rodzina stają się ofiarą nieprawdziwych oskarżeń i pomówień, ma Pan możliwość dochodzenia swoich praw zarówno w procesie cywilnym, jak i karnym.
Zgodnie z art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego „ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne.W razie dokonanego naruszenia można także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.
Na zasadach przewidzianych w kodeksie można również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Ma Pan również prawo żądać zadośćuczynienia pieniężnego będącego rekompensatą za szkody moralne, których doznał Pan w związku z fałszywi oskarżeniami. Oprócz przedstawionej powyżej drogi procesu cywilnego może Pan dochodzić swoich praw na podstawie przepisów Prawa karnego.
Zgodnie z art. 212 § 1 Kodeksu karnego „kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”.
Według art. 212 § 4 tegoż kodeksu przestępstwo jest ścigane z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że pokrzywdzony osobiście lub przez pełnomocnika wnosi do sądu karnego akt oskarżenia
Odpowiedz
#3

Zgłoś się z takim tematem do adwokat Dagmary Biedroń. Kobieta specjalizuje się takich sprawach i sprawach karnych http://www.adwokatprawokarne24.pl. Bardzo dobry adwokat
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości