Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dziedziczenie długów - firma windykacyjne nęka

#1

Witam. Kto dziedziczy po zmarłym mężu, niespłacony dług za kredyt? Spadku po nim nikt nie przyjął ani nie odrzucił. Jest żona i dorosłe dzieci. Dlug przechodzi wtedy na żonę czy na żonę i dzieci? Dług jest duży bo prawnie 45.000zł
Odpowiedz
#2

W pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i dzieci.
Odpowiedz
#3

Ale to razem wszyscy? Bo chodzi o to, że żona zmarła w grudniu 2016 to zostają dzieci. A moje pytanie czy np. odrzucenie spadku po matce cos da w tym przypadku czy dalej dziecko bedzie dziedziczyc po ojcu?
Odpowiedz
#4

a kiedy zmarł ojciec? Przed żoną czy po?
Odpowiedz
#5

Przed. W 2006 r. ojciec 2016 matka
Odpowiedz
#6

czyli matka i dzieci dziedziczą po ojcu/mężu, a po matce dziedziczą dzieci.
Odpowiedz
#7

Tak ja to rozumiem. Tylko po ojcu nikt spadku nie odrzucal ani nie przyjmowal. I zastanawiam sie czy wtedy dlug nie przeszedl tylko na matke, bo wtedy gdy po matce spadek jest odrzucony, to tak jakby dziecko nie musialo juz splacac tego dlugu po ojcu. Stad moje pytanie czy po mezu dziedziczy sama żona czy od razu zona i dzieci i musi byc odrzucenie spadku po ojcu na ktory i tak juz jest za późno.
Odpowiedz
#8

to, że nie złożyli oświadczenia o przyjęciu nie oznacza, że nie przyjmują. Jeżeli po ojcu nie został przyjęty ani odrzucony spadek, to po upływie 6 miesięcy od powzięcia informacji o zgonie to przyjmuje się spadek tak czy inaczej. Jeżeli spadek po matce został odrzucony, to po matce synowie nie dziedziczą. W tej sytuacji dziedziczą synowie tylko po ojcu zobowiązania.
Odpowiedz
#9

Tu warto pójść do prawnika i przedstawić sprawę. Jeżeli w chwili śmierci ojca dzieci były niepełnoletnie to przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza i odpowiadają za długi ojca tylko do wysokości majątku jaki on zostawił. Jeżeli nie zostawił nic to w sumie dzieci nie muszą spłacać jego długów. Dodatkowo może być też tak że roszczenia odnośnie tych długów się przedawniły. To wszystko trzeba sprawdzić, ale najlepiej pogadać z prawnikiem i to dobrym znającym się na temacie antywindykacji
Odpowiedz
#10

Dzieci sa pelnoletnie a roszczenie jest przedawnione napewno, bo ojciec nie zyje juz 10 lat a list przyszedl w 2016 r. o zaplacie. To byl jakis kredyt z 2003 roku. Tylko wlasnie tak przyszlo mi na mysl czy zona tego nie odziedziczyla a dopiero po niej dzieci, ale juz wujek google mi powiedzial ze dlug przechodzi na zone i dzieci równo, a nie na samą żonę a po jej smierci ma dzieci. Mimo to dziękuję za odpis.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości