Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kupno samochodu za 50% wartości

#1

W jednym z komisów samochodowych natknąłem się na ofertę sprzedaży auta w 51% jego wartości. Z wyjaśnień autokomisu wiem, że, samochód przejęty został przez komornika z firmy. Kredyt nie został do końca spłacony więc bank jest współwłaścicielem pojazdu w 49%. Komis zakupił auto od komornika za zgodą sądu i posiada stosowną fakturę. Po zakupie również otrzymałbym fakturę (na 51% wartości przedmiotu). Według komisu nie muszę spłacać pozostałej części kredytu gdyż nigdy nie byłem stroną z jaką bank zawarł umowę, mogę też w nieograniczony niczym sposób rozporządzać przedmiotem zakupu gdyż będę współwłaścicielem w części przekraczającej połowę wartości. Mimo, iż wartość samochodu jest lekko zawyżona, uważam, że ciekawa to opcja - kupuję 51% a rozporządzam w dowolny sposób całością. Zastanawia mnie czy faktycznie bank nie znajdzie jakiegoś sposobu na wyegzekwowanie ode mnie swojej należności oraz co w sytuacji jeśli poprzedni właściciel spłaci te 49% wartości? Jakie wówczas może mieć roszczenie wobec mnie i czy muszę je zaspokoić?
Odpowiedz
#2

Jeśli kupi Pan 51% to owszem nie będzie Pan zobowiązany do spłaty kredytu, którego zabezpieczeniem była ruchomość, jednak bank będzie wzywał Pana do wykupu pozostałego udziału tj. 49%. Ponadto np. w przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego nie wymieni go Pan bez zgody współwłaściciela czyli banku. Natomiast wszelki koszty związane z ubezpieczeniem oraz utrzymaniem pojazdu będzie Pan ponosił w 100% jako faktyczny posiadacz pojazdu.
Odpowiedz
#3

Nadto należy liczyć się z możliwością wystąpienia przez bank z roszczeniem o wydanie pojazdu do współkorzystania, bowiem bank ma takie same prawa jak właściciel 51% udziałów w pojeździe.

Dokonując zakupu 51% udziałów, kupujący nie wstępuje w umowę kredytu i nie jest zobowiązany do jego spłaty. Jednakże bak nie zawsze jest zainteresowany odsprzedaniem swoich udziałów. Zazwyczaj prowadzi „gry” z nowym nabywcą celem maksymalnego zbicia ceny i zaproponowania wykupu. Instrumentami do tego skłaniającymi jest roszczenie banku np. o wydanie pojazdu do współkorzystania na okres np. 1 tygodnia w trakcie każdego miesiąca.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości