Polecam każdemu zająć się swoim kredytem frankowym. Obserwuję teraz dokładnie sytuację i mamy ostatnio bardzo wiele wyroków są to i odfrankowania umowy i unieważnienia umów kredytu i są już wyroki prawomocne!!! Tylko dziś głośno jest o 2 wyrokach przeciwko mBank
Sąd Apelacyjny w Łodzi, wyrok z 13.09.2019 r., sygn. akt I ACa 315/19.
Sąd stwierdził: kredyt mPlan z 2008 r. jest ważny, jednakże bez niedozwolonych postanowień umownych dotyczących ustalania przez bank kursu w tabelach kursowych banku.
Sąd Okręgowy w Warszawie, wyrok z 12.09.2019 r., sygn. akt II C 684/16.
Wadą dotknięte są postanowienia waloryzacji (ale nie jako takiej), są abuzywne, naruszają dobre obyczaje i rażąco interesy konsumenta.
- Sąd to bada na chwilę zawarcia umowy, a nie wykonanie umowy.
- Powodowie zawarli z bankiem umowę kredytu, do dyspozycji otrzymali kwotę złotych i ją otrzymali. Sama waloryzacja nie jest niedozwolona nawet kursem waluty, chodzi o odwzorowanie wartości rynkowej pieniądza. Wadą dotknięty jest mechanizm ustalania kursów, to bank może całkowicie kreować ustalanie kursu. Postanowienia umowy nie przewidują sprawdzalnych kryteriów ustalania kursu, bank może ustalić kurs CHF np. jak 1:100 – bez ograniczeń. Konsument jest na straconej pozycji, jest zdany na łaskę i niełaskę silniejszego banku. W długoterminowej umowie może to prowadzić do rażącego naruszenia interesów konsumentów. Mniejszą rolą było narażenie na ryzyko walutowe, bowiem powód uzyskiwał dochody w walutach obcych, ale nie ma to znaczenia dla odpowiedzialności banku, bo kurs na potrzeby spłaty jest ustalany w sposób nieobiektywny, konsument nie ma wpływu w żaden sposób na ustalanie kursu.
- Usunięcie elementów waloryzacyjnych powoduję umowę złotową oprocentowaną stopą LIBOR+ marża banku. Banki często powołują się na argument, że w realiach rynkowych taka umowa nie zostałaby zawarta, sąd się z tym zgadza. Jednak rolą sądu jest zastosowanie sankcji z art. 3851 czyli dyrektywy 93/13, bowiem umowa od początku powinna być uczciwie skonstruowana. Celem dyrektywy jest ochrona konsumentów i konkurencji, konkurentów, więc bank powinien się z tym liczyć, że konstruując umowę nieuczciwie naraża się na sankcje.
Z ostatnich dni także bardzo ciekawy wyrok przeciwko PKO BP umowa Nordea-Habitat, UNIEWAŻNIENIE UMOWY KREDYTU FRANKOWEGO sygn. akt: I ACa 250/19. Warto się zapoznać bo unieważnienie kredytu frankowego jest bardziej korzystne niż odfrankowienie
https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/...LU57P-6VnI