Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Przedawnienie długu

#1

Witam, mam pytanie na temat przedawnienia długu. Czy jest w stanie ktoś mi pomóc?
Odpowiedz
#2

Z jakiego tytułu ten dług jest i na jakim etapie? Jest wydany prawomocny wyrok/nakaz zapłaty ?
Odpowiedz
#3

Dług się nie przedawnia tylko roszczenie. Innymi słowy stwierdzenie przedawnienia nie pozwala stosownym organom ( komornik ) na przymusowe ściąganie należności.
Odpowiedz
#4

Chodzi o żyranta, tzn jemu komornik ściągnął dług i on teraz chce odzyskać pieniądze od kredytobiorcy. I stąd moje pytanie bo bank wypowiedział umowę i założył komornika 15 lat temu. Żyrant skończył spłacać jakieś 10 lat temu i teraz chce odzyskać pieniądze od dłużnika.
Odpowiedz
#5

Chodzi Ci o pozew o zapłatę skierowany przeciw kredytobiorcy. Art. 518 § 1 pkt 1 k.c., stanowi: „Osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty.

Jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej moim zdaniem ma zastosowanie art. 118 k.c czyli także moim zdaniem roszczenie w tym przypadku tzw, regresowe przedawnia się z upływem lat 10 licząc od daty spełnienia świadczenia. Poręczyciel winien zatem wysłać do dłużnika ( kredytobiorcy ) wezwanie do zapłaty ( koniecznie list za potwierdzeniem odbioru ) dając 14 dni na spełnienie świadczenia. Jeśli nie - pozew o zapłatę.

Zatem dokładna data spełnienia świadczenia przez poręczyciela jest tu bardzo istotna.
Odpowiedz
#6

Proszę mi tak na chłopski rozum, bo nie bardzo rozumiem pojęcie " spełnienia świadczenia " czyli od momentu ostatniej wpłaty u komornika przez żyranta, tak?
Odpowiedz
#7

Jeśli poręczyciel spełnił świadczenie na ręce komornika to od każdej spłaty - 10 lat. Taka jest moja opinia.
Odpowiedz
#8

Rozumiem, że roszczenie wobec poręczyciela było stwierdzone wyrokiem sądu /
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości