Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Szpital nie chce wydać wyników sekcji zwłok

#1

Od stycznia czekam za wynikami szpitalnej sekcji zwłok mojego Taty. Nareszcie okazało się, że protokoł dotarł do szpitala. I tu zaczynają się schody... Poinformowano mnie, że jeżeli Tata nie upoważnił mnie za życia, to mogę mieć problem z dostępem do dokumentacji medycznej i protokołu z sekcji zwłok. Zależy mi na tym, żeby dowiedzieć się, co się właściwie stało... Tata trafił do szpitala przed Wigilią nieprzytomny i już tej przytomności do Nowego Roku nie odzyskał [Obrazek: 1f641.png]Sad Nie mieliśmy okazji porozmawiać czy chociażby spojrzeć na siebie... Chcę po prostu wiedzieć co było przyczyną... Dla mnie to naprawdę wiele znaczy i ciężko mi bez tego ruszyć do przodu... Czy ktoś z Was wie, jakie są procedury w tego typu sytuacjach? Czy jest w okolicy gdzieś prawnik który mógłby wymusić na szpitalu wydanie dokumentów
Odpowiedz
#2

Jeśli zmarły nie zdążył z różnych przyczyn upoważnić kogoś do dostępu i wglądu w dokumentację medyczną pozostaje jedynie droga sądowa. W pierwszej kolejności ma prawo do wystąpienia żona a następnie dzieci zmarłego i każdy kto ma interes prawny...
Art. 189 kpc Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.
Jeśli pani tato upoważnił panią w innej placówce zdrowotnej to może pani skorzystać z tego upoważnienia, nie mniej to szpital podejmie decyzję czy na jego podstawie może zezwolić na wgląd do dokumentacji,
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Art. 13 Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego.
Odpowiedz
#3

Polecam art. 26 ust. 2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - na postawie tego przepisu ma Pani prawo wglądu w dokumentację medyczną. Jeżeli karta zgonu była wydana po sekcji, powinna uwzględniać wyniki sekcji zwłok - w karcie zgonu wymienione są przyczyny zgonu. Karta zgonu to ten dokument, z którym udała się Pani do USC w celu rejestracji zgonu. Tam kartę zgonu zabrano i wydano na tej podstawie akt zgonu
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości