Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wniosek o umorzenie postępowania ze względu na niską szkodliwość czynu

#1

Witam. Chciałam zapytać, kto pisze wnioski o umorzenie postępowania ze względu na niską szkodliwość czynu, gdzie taki wniosek kierować i kiedy? Tzn. Jeszcze przed wybraniem sobie kary na policji czy można już po tym? Ile jest na to czasu?
Odpowiedz
#2

To nie Pani, a prowadzący postępowanie bądź nadzorujący go prokurator mogą stwierdzić, iż dany czyn wypełnia znamiona z art. 17 kpk. Po skierowaniu natomiast aktu oskarżenia sąd na rozprawie.
Odpowiedz
#3

Oskarżyciel umarza postępowanie ze względu nia niską szkodliwość społeczną (bo to wtedy nie jest przestępstwo) i nie trzeba składać żadnego wniosku. Mówi Pani o wybraniu kary. Zatem ma Pani na myśli dobrowolne poddanie się karze. Wówczas przed skierowaniem aktu oskarżenia a czym szybciej tym lepiej zwrócić się choćby osobiście do oskarżyciela (policja, prokuratur) jest jeszcze warunkowe umorzenie postępowania gdy przyznaje się Pani do winy i wyjaśnia okoliczność popełnionego czynu, wówczas nie ma kary tylko ewentualne środki karne (np jakaś wpałta na organizację społeczną czy coś takiego)i okres próby. Z opisanej przez PAnią sytuacji nie potrawie powiedzieć więcej.
Odpowiedz
#4

Chodzi o bliska mi osobe, ktora posiadala przy sobie ok. 3 gram marihuany, będąc dodatkowo pod jej wplywem. Nie byla wczesniej o to karana.
Odpowiedz
#5

Czyli chodzi najprawdopodobniej o warunkowe umorzenie postępowania, sprawca zatem przyznał się i złożył wyjaśnienia a stan faktyczny nie budzi wątpliwości.Art. 66 [Warunkowe umorzenie]
§ 1. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
Orzeczenia: tezowane 2, nietezowane 4
§ 2. Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolność.

a nasępnie Art. 336 KPK [Wniosek owarunkowe umorzenie postępowania]
§ 1. Jeżeli spełnione są przesłanki uzasadniające warunkowe umorzenie postępowania, prokurator może zamiast aktu oskarżenia sporządzić i skierować do sądu wniosek o takieumorzenie.
P
owtarzam zatem, że dobrze jest dogadać się z Prokuratorem przed wniesieniem aktu, acz ostatecznie to prokurator decyduje czy taki wniosek złożyć. Podejrzany natomiast może zasugerować takie dzałanie skłądając zwięzłą pośbę do protokołu przy pierwszym czy przesłuchani, przy przedstawieniu zarzutów.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości