Kancelarie frankowe Warszawa, Wrocław czy Poznań – czy lokalizacja ma znaczenie?

Z każdym miesiącem przybywa w sądach pozwów przeciwko bankom, składanych przez posiadaczy kredytów we franku szwajcarskim. Coraz więcej postępowań kończy się satysfakcjonującymi dla frankowiczów wyrokami, w postaci unieważnienia umowy kredytowej lub tzw. odfrankowienia kredytu. Aktualna linia orzecznicza jest korzystna dla kredytobiorców, dlatego wiele dotychczas nieprzekonanych osób decyduje się na podjęcie batalii w sądzie.

Jak wskazuje praktyka, sprawy frankowe charakteryzują się dużym stopniem zawiłości, stąd samodzielne dochodzenie praw przed sądem jest bardzo trudne. Rozsądne rozwiązanie to wynajęcie kancelarii prawnej, specjalizującej się typowo w kredytach frankowych.

Z pomocą doświadczonego prawnika znacznie łatwiej i szybciej można osiągnąć sukces. Wiele osób zastanawia się, czy zdecydować się na kancelarię posiadającą siedzibę w miejscu zamieszkania, czy też postawić na taką, która obsługuje klientów z całej Polski? Tak naprawdę siedziba kancelarii jest sprawą drugoplanową, a o wyborze prawnika powinny zadecydować inne ważne aspekty, o których szerzej poniżej.

Lokalizacja kancelarii mniej ważna niż kompetencje

Pomimo że zdecydowana większość pozwów jest składana do sądów warszawskich, coraz częściej słyszy się o sprawach rozpatrywanych także w innych dużych miastach. Pozew można bowiem skierować do sądu właściwego ze względu na siedzibę banku lub miejsce zamieszkania powoda.

Niektórzy pełnomocnicy świadomie kierują pozwy do sądów poza Warszawą, w których – ze względu na mniejsze obłożenie – wyroki zapadają szybciej. Nie ogranicza to jednak możliwości wyboru odpowiadającej nam kancelarii prawnej. Najwięcej wyspecjalizowanych w sprawach frankowych kancelarii działa na terenie Warszawy.

Wiele z nich posiada także oddziały w innych miastach Polski i funkcjonuje w skali ogólnokrajowej. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wybrać renomowaną kancelarię z Warszawy mimo, że mieszkamy w innym mieście. Albo odwrotnie – zdecydować się na kancelarię spoza Warszawy, w sytuacji gdy pozew będzie złożony w jednym ze stołecznych sądów. W dobie nowinek technologicznych można kontaktować się na różne sposoby, a dokumenty skanować i przesyłać za pomocą poczty mailowej. Podkreślenia wymaga, że lokalizacja kancelarii ma znaczenie drugorzędne. W pierwszej kolejności o wyborze powinno decydować udokumentowane doświadczenie w obsłudze sporów na tle kredytów frankowych. Najlepsze kancelarie frankowe działają na terenie całego kraju i posiadają na koncie wygrane z wieloma bankami w różnych miastach Polski.

Specjalizacja wyłącznie w kredytach frankowych

Zainteresowanie kolejnych frankowiczów podjęciem walki w sądzie sprawiło, że na rynku pojawiło się dużo kancelarii deklarujących obsługę prawną spraw z zakresu kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF.

Niestety, część z tych ofert dotyczy kancelarii odszkodowawczych i pośredników, którzy wcześniej nie zajmowali się pomocą prawną w zakresie sporów z bankami. Nierzadko są to podmioty zajmujące się zupełnie innymi zagadnieniami, dysponujące co prawda dużą rzeszą prawników, ale nie posiadających doświadczenia w prawie bankowym.

Bywa i tak, że są to firmy o charakterze akwizycyjnym, które przekazują zdobytych klientów innym podmiotom w ramach podzlecania usług prawnych. W takiej sytuacji kontakt z reprezentującym nas prawnikiem może być utrudniony. Ponadto, nie jest łatwo egzekwować kwestie związane z obsługą i reprezentowaniem nas przed sądem, a odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenia rozmywa się.

Najlepsze kancelarie frankowe posiadają tylko jedną specjalizację i skupiają się na budowaniu optymalnej strategii w walce z bankami. Zdobyte latami know-how pozwala tym kancelariom przewidywać kolejne ruchy strony przeciwnej i szybko reagować na próby przewlekania przez banki postępowań. Dzięki temu wyroki uzyskiwane są szybko, a w niektórych przypadkach nawet w trybie ekspresowym jak na realia pracy sądów.

Kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych

Aktualnie niemal każda kancelaria deklaruje, że posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych. W rzeczywistości większość z nich działała dotąd w zupełnie innych obszarach, jak np. odszkodowania, a kredytami w CHF zajęła się dopiero wraz ze wzrostem popytu na tego typu usługi prawne, już po wyroku TSUE z października 2019 roku.

Tylko nieliczne kancelarie wygrywały sprawy jeszcze kilka lat przed tym kluczowym orzeczeniem. To właśnie one dysponują najdłuższą praktyką, najobszerniejszą wiedzą i doświadczeniem. Fachowych, dobrze zorientowanych w temacie prawników można rozpoznać m.in. po wzmiankach o kancelarii i merytorycznych wpisach na blogach, datowanych sprzed wyroku TSUE. Warto w tym względzie zrobić odpowiedni reaserch i przekonać się od kiedy dany prawnik lub kancelaria zajmuje się obsługą spraw z zakresu kredytów w CHF.

Wiarygodne rekomendacje

Sposobów poszukiwania dobrej kancelarii jest wiele. Można to zrobić w sposób tradycyjny np. poprzez rodzinę, znajomych lub przeglądając internet. Na stronach internetowych, forach tematycznych czy w mediach społecznościowych można natrafić na liczne rankingi i opinie dotyczące kancelarii frankowych. Nie są to zawsze wiarygodne źródła informacji, w szczególności te zawierające podejrzane pochwały, bez publikacji potwierdzających to wyroków. Kancelaria zajmująca się od dłuższego czasu kredytami frankowymi będzie z pewnością dysponowała profesjonalną stroną internetową i licznymi opiniami zadowolonych klientów.

Wiarygodną rekomendacją jest pozytywna opinia wydana przez klienta podpisanego z imienia i nazwiska. Warto tu jednak zwrócić uwagę, czy rekomendacja jest wydana po wygraniu sprawy i czy na pewno dotyczy sprawy frankowej, a nie np. odszkodowawczej.

Doświadczony zespół złożony z adwokatów lub radców prawnych

Kancelarie specjalizujące się w obsłudze spraw frankowych powinny posiadać zaplecze w postaci doświadczonych prawników – najlepiej adwokatów lub radców prawnych. Na stronie internetowej kancelarii często dostępne jest dossier prawników, na podstawie którego można ocenić doświadczenie i kompetencje w interesującym nas obszarze. Zweryfikować te dane można chociażby sprawdzając wpisy na listę adwokatów lub radców prawnych poprzez stronę Okręgowej Rady Adwokackiej lub Okręgowej Izby Radców Prawnych. Nie bez znaczenia jest forma prawna kancelarii. Istotne, aby nie była to sp. z o.o. lub spółka akcyjna.

Adwokaci i radcowie prawni mogą bowiem działać w ramach indywidualnej praktyki, prowadzonej w formie spółek cywilnych lub osobowych (jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna lub partnerska).

Publikacja wyroków

Kancelaria posiadająca na koncie liczne wygrane sprawy przeciwko bankom nie ma oporów przed publikacją wyroków i nie ukrywa sygnatur prowadzonych spraw. Wprost przeciwnie – wiarygodna kancelaria opisuje na stronie internetowej lub blogu firmowym w jaki sposób i dlaczego wygrywa z bankami. Czujność powinny wzbudzić kancelarie chwalące się dużą liczbą wygranych spraw, a równocześnie publikujące tylko pojedyncze wyroki. Działająca od dłuższego czasu w tym obszarze kancelaria powinna mieć udokumentowanych wiele nieprawomocnych i prawomocnych wyroków, w sprawach wytoczonych przeciwko różnym bankom (a nie przeciwko jednemu lub dwóm).

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie rozwiązuje problemu

Wiele podmiotów oferujących pomoc frankowiczom deklaruje szybki sukces w ramach pozwu o nakaz zapłaty. Tego typu kancelarii powinno się stanowczo unikać, bo uzyskany w tzw. postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty nie jest równoznaczny z pozbyciem się zobowiązania. Wprost przeciwnie – kredytobiorca musi nadal spłacać raty, a sąd w takim postępowaniu nie może orzekać o nieważności umowy kredytowej. W praktyce, tego typu działania wpływają jedynie na przedłużenie całego postępowania, bo banki korzystają z prawa złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty i sprawa wraca do punktu wyjścia. Kancelarie twierdzące, że nakazy zapłaty to wartościowe wyroki, świadczące o dużym doświadczeniu w kredytach frankowych, ewidentnie wprowadzają klientów w błąd.

Pozew frankowy nie musi być długi lecz skuteczny

Niektóre kancelarie powtarzają błędną tezę forsowaną przez banki, że pozwy i pisma procesowe powinny być bardzo obszerne. Praktyka tego nie potwierdza – często krótki lecz pełen ważnych argumentów pozew, jest kluczem do sukcesu. Długie dokumenty, bazujące na powielanych w kolejnych sprawach schematach, mogą nie przemówić do sędziów. Dobre kancelarie dostosowują treści do konkretnego przypadku, nie kopiują dziesiątek stron tekstu, który nic nie wnosi. Takie podejście do tematu jest wygodne także z punktu widzenia sędziów. Mając do analizy krótki i treściwy dokument nie muszą przedzierać się przez tony papieru i oddzielać to co ważne, od tego co nieistotne.

Kompetencje prawników

Dla większości osób zagadnienia prawne są tak zawiłe, że doświadczony prawnik, niekoniecznie wyspecjalizowany w danej materii, może wywołać wrażenie wybitnego specjalisty. Wykształcenie prawnicze nie jest jednak równoznaczne z kompetencjami, wiedzą i praktyką w danej dziedzinie.

Specyfika kredytów walutowych wymaga od prawnika biegłej znajomości prawa cywilnego i bankowego, ale też i doświadczenia praktycznego w batalii sądowej przeciwko bankom. Nie każdy prawnik posiada odpowiedni zakres wiedzy i predyspozycje do prowadzenia takich spraw. Pomocne w ocenie kompetencji mogą być filmiki publikowane przez niektóre kancelarie. Słuchając wypowiedzi prawników można wyrobić sobie pogląd, czy są profesjonalistami w dziedzinie kredytów frankowych.

Renomowana kancelaria nie współpracuje z pośrednikami i nie rozsyła spamu

Tym co odróżnia renomowane kancelarie, zajmujące się przynajmniej od kilku lat sprawami frankowymi, od nowo pojawiających się na rynku podmiotów o różnym rodowodzie i specjalizacji, jest m.in. sposób pozyskiwania klientów. Dobrzy prawnicy nie zatrudniają pośredników, handlowców, akwizytorów i nie zaśmiecają skrzynek mailowych spamem. Klienci do nich trafiają, bo przemawia za nimi wykwalifikowany zespół prawników i liczne wygrane sprawy, udokumentowane w publikacjach wyroków.

Ocena adwokata (0 / 0)

Dodaj opinie o tym adwokacie

avatar