Obsługa prawna firm Warszawa – czym się kierować wybierając kancelarię do obsługi firmy?

Obsługa prawna firm w Warszawie – czym się kierować wybierając kancelarię

Kancelaria zewnętrzna czy prawnik wewnętrzny? Z takim dylematem boryka się nie jedna firma, w końcu wobec licznych regulacji prawnych i ciągle zmieniających się w zastraszającym tempie przepisów, bez prawnika trudno sobie poradzić. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie, ma swoje plusy i minusy, poniżej podpowiemy jednak jak wybrać kancelarię zewnętrzną do obsługi prawnej twojej firmy.

Na rynku funkcjonuje wiele kancelarii, które świadczą usługi obsługi prawnej firm, można więc powiedzieć, że jest w czym wybierać, sztuką jednak jest dokonać właściwego wyboru. W momencie, gdy kilka kancelarii złoży ofertę na obsługę twojej firmy, musisz złożone oferty właściwie ocenić, gdyż tylko wówczas twój wybór będzie trafny, warto więc zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Z punktu widzenia obsługi przedsiębiorstwa najistotniejszy jest zakres usług świadczonych przez kancelarię zewnętrzną.

Takie kancelarie zwykle legitymują się bardzo szerokim wachlarzem usług, dla ciebie istotne jednak jest by oferowane usługi były przydatne dla twojej firmy i faktycznie odpowiadały twoim potrzebom.

I tak, jeżeli dana kancelaria wskazuje, że prowadzi kompleksową obsługę firmy z zakresu prawa gospodarczego oraz prawa handlowego, przede wszystkim zastanowić się należy co pod tymi pojęciami się kryje, jeżeli kancelaria nie przedstawiła szczegółowej oferty wówczas należy poprosić o doprecyzowanie, a następnie ustalić należy czy obsługa w takim zakresie będzie dla ciebie przydatna.

Owszem, weryfikacja zawieranych umów handlowych jest bardzo istotna, jeśli jednak twoja firma zajmuje się np. produkcją wyrobów spożywczych, to dla ciebie istotne będzie nie tylko sprawdzanie umów, lecz potrzebujesz również obsługi prawnej np. z zakresu prawa ochrony konkurencji, prawa żywnościowego czy nawet prawa autorskiego.

Wybierając kancelarię do obsługi prawnej firmy musisz zwrócić uwagę na wszystkie aspekty prowadzonej przez siebie działalności, zatem kancelaria z której usług zdecydujesz się skorzystać, powinna, przynajmniej w przeważającym zakresie, zapewnić świadczenie usług zgodne z potrzebami twojej firmy.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest dostępność. Prowadząc firmę zapewne nie raz pojawiły się sytuacje, które wymagały szybkiego działania i podjęcia natychmiastowych decyzji, dlatego przy wyborze kancelarii do obsługi firmy warto zwrócić uwagę jak z takimi sytuacjami kancelaria zamierza sobie radzić i czy będziesz mieć zapewnioną stałą dostępność prawników w sytuacjach kryzysowych.

Analizując złożone oferty warto zwrócić również uwagę na przewidywany przez kancelarię czas reakcji na złożone zapytanie, analizę umowy, itp. Jeżeli nie jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji to oczywistym jest, że kancelaria będzie określonego czasu potrzebować by odnieść się do zapytania i udzielić porady, zwróć jednak uwagę by termin ten został jednoznacznie określony, nie był zbyt długi, a w razie trudności z jego dotrzymaniem, żebyś otrzymał stosowną informację, odpowiednio wcześniej.

Jeżeli twoja firma świadczy usługi międzynarodowe lub współpracuje z podmiotami spoza Polski, zwróć również uwagę by kancelaria była w stanie świadczyć usługę także w języku obcym, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Obecnie praktycznie każda kancelaria zajmująca się obsługą firm ma takie usługi „w standardzie”, nie mniej warto się upewnić czy tak faktycznie jest w przypadku kancelarii z którą zamierzasz nawiązać współpracę.

Wybierając kancelarię do obsługi prawnej powinieneś zwrócić również uwagę na jej doświadczenie, a więc od jak dawna takie usługi świadczy i na rzecz jakich podmiotów. Kancelaria z większym doświadczeniem lepiej zrozumie twoje potrzeby, jak również wykorzysta we współpracy z tobą posiadaną wiedzą praktyczną.

Bardzo istotny jest również skład osobowy takiej kancelarii, a więc iloma prawnikami ona dysponuje. W sytuacji, gdy usługi dla ciebie ma świadczyć kancelaria składająca się np. z dwóch prawników, wówczas możesz mieć problem nie tylko z ich dostępnością i czasem reakcji na twój problem, lecz również zmniejsza się zakres świadczonych przez kancelarię usług, a w przypadku deklaracji usług na bardzo szerokim poziomie, pojawia się ryzyko, że czynności te nie będą jednak wykonywane na poziomie zapewniającym ci całkowitą ochronę lub identyfikującym pełne ryzyko.

Wybór kancelarii do obsługi firmy nie jest łatwym zadaniem i nie może być dokonywany pochopnie, poszukując kancelarii zewnętrznej do współpracy warto więc poświęcić na to nieco czasu, by po kilku miesiącach nie szukać nowej kancelarii.

Dodaj opinie o tym adwokacie

avatar