Wyspecjalizowana kancelaria lepsza od ogólnej?

Z roku na rok rynek usług prawnych staje się coraz bardziej wymagający i nawet funkcjonujące od wielu lat kancelarie, cieszące się dobrą renomą, „czują na plecach oddech konkurencji”. Duża liczba prawników na rynku spowodowała również, że niektóre kancelarie świadczą usługi praktycznie z każdej dziedziny, byle tylko zdobyć nowych klientów, co niestety mocno odbija się na jakości świadczonej przez nie pomocy prawnej. Zdarza się również, że wiele kancelarii nagle zaczyna się specjalizować w prowadzeniu spraw, którymi do tej pory się nie zajmowały, lecz które teraz stały się „modne”, a przede wszystkich, dochodowe. Doskonałym przykładem są tutaj sprawy frankowe, którymi przy niepewnym orzecznictwie zajmowali się tylko nieliczni, obecnie jednak wiele kancelarii świadczy usługi w tym zakresie, dla kredytobiorców nie jest to jednak dobra wiadomość.

Chyba każdy przynajmniej raz spotkał się ze stwierdzeniem, że jak coś jest od wszystkiego to jest do niczego, i niestety regułę tę można odnieść również do kancelarii, które biorą praktycznie każdą sprawę, niezależnie czego ona dotyczy. Oczywiście wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie podejście nie jest dobre, lecz są zadowolone, że u jednego prawnika mogą rozwiązać wiele problemów, jednak skorzystanie z porady takiej kancelarii ogólnej w sprawie, która jest wymagająca i specyficzna, może skończyć się tym, że nie otrzymasz pomocy prawnej na takim poziomie jak powinieneś i jakiej wymaga twoja sprawa.
Zostańmy przy przykładzie kredytów frankowych. O frankach wiele się ostatnimi czasy mówi, wiele spraw się toczy i wiele wyroków zostaje wydanych, pomimo jednak korzystnego orzecznictwa, sprawy te są nadal bardzo wymagające i skomplikowane. Prawnik prowadzący sprawę o kredyt we frankach powinien więc posiadać nie tylko rozbudowaną wiedzę prawną i znać obowiązujące orzecznictwo, lecz również powinien znać się na bankowości i ekonomii. Dla prawidłowego i skutecznego prowadzenia spraw frankowych niezbędna jest także znajomość praktyki sądowej i doświadczenie w tym zakresie, sprawę frankową dobrze poprowadzi zatem tylko taka kancelaria, która rzeczywiście w tego typu procesach się specjalizuje. Powierzenie tak trudnego procesu, jakim jest proces frankowy, osobie nie mającej odpowiedniego doświadczenia, może doprowadzić nawet do jego przegrania, dlatego z całą pewnością nie powinna prowadzić go kancelaria, która sprawami frankowymi zajmuje się okazjonalnie.

Szukając prawnika do sprawy frankowej, kredytobiorca ma więc nie lada orzech do zgryzienia, w końcu laikowi bardzo trudno odróżnić kancelarie, które faktycznie sprawami frankowymi się zajmują, od tych, które już po jednym procesie frankowym uważają się za specjalistów w tej dziedzinie, nie jest to jednak rzecz niemożliwa do zrobienia. Najpierw informacji na temat danej kancelarii powinieneś poszukać w internecie i wcale nie musisz się ograniczać tylko do strony internetowej danej kancelarii, gdyż możesz również poszukać, np. na różnego rodzaju forach, potwierdzenia czy dana kancelaria rzeczywiście posiada doświadczenie w sprawach frankowych. Kolejnym krokiem jest osobista rozmowa z prawnikiem, podczas której powinieneś wprost zapytać jakie posiada doświadczenie w prowadzeniu spraw przeciwko bankom z tytułu frankowych umów kredytowych, jak dużo takich procesów już zakończył i z jakim rezultatem, oraz ile obecnie takich postępowań prowadzi. Oczywiście szczegółowych informacji na temat prowadzonych spraw nie uzyskasz, gdyż prawnik związany jest tajemnicą zawodową, jednakże podanie takich ogólnych informacji przez prawnika jest jak najbardziej możliwe, a ty będziesz mógł ocenić czy faktycznie masz do czynienia ze specjalistą w tym zakresie. Zwróć również uwagę, by nie korzystać z pomocy kancelarii prowadzonych w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych, gdyż takie kancelarie nie są prowadzone przez prawników posiadających tytuł zawodowy adwokata lub radcy prawnego, zatem prawnik z takiej kancelarii nie będzie mógł cię reprezentować w sądzie.