Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dług w firmie windykacyjnej - co robić?

#1

Witam.Dostałam pismo z Get Bank o zadłużeniu.Kwota mnie powaliła.Nie pamiętam w którym roku brałam kredyt konsolidacyjny.Po jakimś czasie straciłam pracę,przestałam go spłacać.W między czasie wyprowadziłam się i wymeldowałam z miejsca pobytu,na ten moment mam tylko adres do korespondencji,na który przyszło pismo o polubowne,dobrowolne spłacanie.Odsetki są tak wysokie ,jak mój dług.Nie byłam na żadnej sprawie sądowej,ponieważ nie otrzymałam wezwania(już nie mieszkałam w tym miejscu).Moje pytanie: co mogę zrobić w tej sytuacji? Prosiłam firmę windykacyjna o przesłanie mi wszystkich dokumentów dotyczących sprawy.Dodam,że nie zamierzam unikać spłaty.Co zrobić,by uniknąć płacenia tak wysokich odsetek karnych?
Odpowiedz
#2

Jedyne rozwiązanie gdzie mogą zmniejszyć odsetki lub je częściowo umorzyc to splata długu jednorazowo. Wówczas można negocjować spłatę wysokości odsetek.
Odpowiedz
#3

Jeżeli od określonego umową kredytu dnia, w którym miała Pani spłacić kredyt minęło 3 lata, to nastąpiło przedawnienie. W takim wypadku nie musi Pani płacić nic. Firmy windykacyjne bardzo często skupują przedawnione długi i żądają ich spłaty.
Wnioskuję jednak, że podejmując rozmowy z firmą windykacyjną uznała Pani dług i tym samym przerwała bieg przedawnienia, więc w tym wypadku pozostaje spłacić wszystko z odsetkami.
Odpowiedz
#4

Niekoniecznie. Przerwanie przedawnienia może nastąpić jedynie poprzez podjęcie kroków prawnych tj. Złożenie pozwu, wydanie orzeczenia sądowego, wniesienia wn. egzekucyjnego itd. Trzeba więc ustalić czy firma windykacyjna jest w posiadaniu jakiegokolwiek orzeczenia. Jest więc szansa, że odsetki się przedawniły. Firmy windykacyjne często "bazują" na niewiedzy dłużnika.
Odpowiedz
#5

Zgodnie z art. 123 § 1 pkt 2) k.c. bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.
Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 31 marca 2016 r. (sygnatura akt I ACa 1092/15 "Złożenie oświadczenia o uznaniu roszczenia, poza skutkami w zakresie przedawnienia ma to znaczenie, że osoba, której to roszczenie przysługuje nie musi się powoływać na źródła samego zobowiązania, mogące wynikać czy to z faktur, czy też z umowy, albowiem w takiej sytuacji ciężar dowodu braku istnienia wierzytelności objętej uznaniem przechodzi na stronę przeciwną."

Dodam jeszcze, że w orzecznictwie sądów za uznanie długu (roszczenia), poza typowym oświadczeniem dłużnika, w którym uznaje on swój dług, uznane zostały w szczególności następujące czynności dłużnika:
zawarcie z wierzycielem ugody dotyczącej roszczenia, częściowe spłacenie długu (o ile oczywiście z okoliczności sprawy nie wynika, że dłużnik kwestionuje pozostałą część długu), zapłata odsetek od należności stanowiącej dług, prośba o rozłożenie należności na raty,
prośba o odroczenie terminu płatności, prośba o umorzenie całości lub części długu, ustanowienie zabezpieczenia, potwierdzenie salda.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości